IPTV SİSTEMLERİ

IPTV Nedir?

IPTV sistemleri alışılagelen Pay TV kavramını geride bırakarak bu alandaki tüm oluşum ve öngörülerin değişmesini ve gelişmesini sağlamıştır. IPTV teknolojisi, gerek TV yayınlarının gerekse PayTV sisteminin geleneksel coaxial kablo yerine IP altyapısı (LAN) üzerinden TV’lere sunulmasına olanak sağlar.

IPTV Uygulama Alanları?

Interaktif IPTV sistemleri özellikle müşterisi yoğun ve katma değerli servislerden gelir elde etmek isteyen veya çok noktalı TV hizmeti veren aşağıdaki kurumlar tarafından tercih edilmektedir:

 • Oteller
 • Hastaneler
 • Havalimanları
 • Alış- veriş merkezleri
 • Stadyumlar
 • Öğrenim kurumları
 • Video iletişiminin olduğu tüm kurumlar

Interaktif IPTV

IPTV sistemi, çok geniş içerik ve yüksek servis kalitesi bekleyen müşterilerinizin hem eğlence hem de iletişim ihtiyaçlarını gidermelerini en iyi şekilde sağlar. Misafiriniz odaya ilk girdiği anda kendi ana dilinde ona özel bir “Hoş geldiniz…” mesajını görmesi ile başlayan ve kullandıkça giderek artan müşteri memnuniyeti otele aynı oranda gelir ve prestij artışını da beraberinde getirmektedir.

Hızla gelişen teknoloji karşısında artan müşteri isteklerini karşılamak ve daha fazlasını sunmak adına geliştirilen Interaktif TV teknolojisi hem geçmiş hem de gelecek alt yapı yatırımlarını destekleyen çözümler sunmaktadır. Tümüyle on demand olan sistem her türlü network altyapısı üzerinden üstün kalitede servis sunabilmektedir.

Interaktif servislerden sadece yeni veya proje aşamasında olan oteller değil mevcut bir alt yapısı olan, tekrar kablolama yapamayacak oteller de servislerimizden faydalanabilmektedir. Bu altyapılar üzerinden satılabilecek bahsi geçen servisler: Video on Demand, Audio on Demand, High Speed Internet Connection, Internet on TV.

Interaktif TV setine gelen tek bir kablo (coaxial ya da data/telefon kablosu) üzerinden tüm interaktif servisler ve internet erişimi sağlanır. Böylece internet servisini oda içine kadar götürmek isteyen otel yönetimin interaktife ve internet çözümlerine ayrı ayrı LAN switch, kablolama, yazılım ve server temin etmesine gerek kalmamaktadır.

Otellere müşteri profiline uygun çeşitli içerik paketleri sunmak mümkündür. Altyapınız ne olursa olsun sunulan tüm içerikler ondemand’dir. Bu paketlerde içeriklerin tüketilmesi esnasındaki kontrol tamamen otel misafirinin kontrolünde olup misafir dilediği zaman başlatır-dondurur-durdurur veya kaldığı yerden devam eder. İçeriğin kullanılmasındaki kontrolün tamamen müşterinin elinde olduğu servisler “ondemand” (isteğe bağlı) olarak adlandırılır.

Geniş içerik paketleri otel misafirine değişik kategorilerdeki listelerden kaliteli ve güncel film, program ya da müzik albümü seçmesine imkân sağlar. Eski sistemlerde veya mevcut paralı kanallarda olduğu gibi kullanıcı içeriği kullanmaya ortasından ya da sonundan başlamak zorunda kalmaz. Her şey müşterinin kontrolündedir ve bu içerik satışlarını klasik sistemlere göre çok daha fazla artırmaktadır.

Sunulan içeriklerin on-demand olması satışları tek başına artıran bir unsur değildir. Bir önemli unsur ise bu içeriklerin kalitesi ve güncelliğidir. Sunduğunuz içerikler her zevke ve kesime hitap edecek çeşitlilikte olmalıdır.

Satın alınan içerik ya da servis her ne olursa olsun müşteri bilgi sayfalarından satın almakta olduğu ürün hakkında her türlü ön bilgiye (süresi, lisan seçenekleri, yaş sınırı, konusu, kapağı, afişi, kadrosu, fiyatı ön izlemesi vs.) sahip olur. Servis ve içeriklerin satışını artıracak her türlü araç (paket satışları, promosyonlar, içerik reklamları, istatistiksel bilgiler vs.) sistem ile beraber gelmektedir.

Tüm interaktrif servisleri otel çalışanı konsolumuzdan tarafından takip edilebilir ve yönetilebilir. Ücretli servislerin paket opsiyonları veya dil seçimi gibi müşteri tercihinde olan checkin opsiyonları PMS vasıtası ile checkin sırasında ayarlanabilmektedir.

IPTV Sistemlerinin Başlıca Özellikleri :

 • Pay TV (Video On Demand) hizmetleri
 • TV & Radyo kanallarının odalara verilmesi
 • Müşteriye özel karşılama/welcome mesajı
 • Sipariş verebilme (restaurant, SPA, oda servisi, vb.)
 • Housekeeping özelliği (oda temizleniyor, kirli, temiz)
 • EPG (Electronic Program Guide), TV Yayın Akışı
 • Otel bilgi sayfaları (Info Pages)
 • Otel reklam kanalı sunabilme
 • Lisan seçenekleri (Ingilizce, Türkçe, Almanca, Ispanyolca, Italyanca, vb…)
 • Önbüro yazılımları ile entegrasyon
 • TV’lere mesaj yollayabilme özelliği
 • Tek uzaktan kumanda ile hem TV hemde IPTV sisteminin kontrolü
 • Otelin konseptine uygun TV önyüz tasarımı
 • Misafirin hesabını TV üzerinden görüntüleyebilmesi
 • HD, şifreli/şifresiz yayınları destekleyen sistem
 • TV üzerinde kablosuz klavye ile internet erişimi
 • Merkezi sistem yönetimi

IPTV Ekipmanları:

IPTV yayını standart HDMI girişi olan otel tipi TV’lerde Set Top Box (STB) ile son noktaya ulaştırılmaktadır. STB kutusu LAN kablosu ile networke bağlanıp yayını alırken, HDMI kablo ile TV’ye bağlantı sağlamaktadır.

Yeni nesil Smart TV özellikli otel TV’lerde STB ihtiyacı ortadan kalkmıştır. IPTV yayını networkten TV’ye verilmektedir.

STANDART TV SİSTEMLERİ (SMATV) YERİNE NEDEN IPTV TERCİH EDİLMELİ?

Standart TV çözümü olan SMA TV ile IPTV arasındaki farklar aşağıda özetlenmiştir:

SMATV sistemlerinde TV kanal sayısı sınırlaması vardır. SMATV sistemlerinde kabul edilebilir görüntü kalitesinde en fazla 55 adet kanal yayını mümkünken IPTV sistemlerinde kanal sınırlaması yoktur. Özellikle iş oteli konseptindeki otellerde yabancı misafirlere de kendi ükelerinin TV kanallarının sunulması bir gereklilik olduğundan, Türkçe kanallarla birlikte ortalama 100-120 arasında bir kanal sayısına ihtiyaç duyulmaktadır.
SMATV sistemlerinde kablolama ve mesafeye bağlı olarak görüntü kalitesi düşmekte, full HD yayınlar istenen kalitede verilememektedir. IPTV sistemlerde görüntü kalitesinde problem yoktur.

IPTV sistemlerinde müşteriye bircok interaktif özellik sunulabilmektedir. SMATV sistemlerinde sadece önceden belirlenmis sırada ve kısıtlı sayıda TV kanalı hizmeti sunulabilmektedir.

IPTV sistemlerinde ayrı bir sistem kurmadan PayTV hizmeti sunulabilmektedir. Bu da otel için bir gelir kaynağı, misafirler için ise ek bir hizmet olmaktadır.

IPTV sistemlerinde ayrı bir sistem kurmadan Dijital Bilgilendirme (Digital Signage) hizmeti sunulabilmektedir. Toplantı odaları, asansörler vs. noktadaki tüm yayınlar tek bir noktadan yönetilebilmektedir.

IPTV sistemi önbüro yazılımına (PMS) entegredir. Bu entegrasyon müşteri lisanı ve ismiyle karşılama, müşteri folyosuna alınan hizmetlerin otomatik yazılması, çocuk kilidi… gibi extra özellikler sağlar.

IPTV sistemi yeniliklere ve ek entegrasyonlara açıktır. Örneğin istenirse yangın uyarı sistemi IPTV sistemine entegre edilebilir, müşteri memnuniyeti anketleri yapılabilir, TV üzerinden rezervasyon veya otel hizmetleri satın alınabilir, Tablet PC/Smartphone entegrasyonları mümkündür. Oteldeki herhangi bir IP kameradan TV sistemine görüntü aktarılabilir (örnegin konferans salonu, toplantı odaları gibi etkinlikler…) IPTV sistemi kullanan otellerde ayrica koaksiyel kablolama ihtiyacı ve dolayısıyla maliyeti ortadan kalkar.

IPTV ÜRÜN BROŞÜRÜ (PDF)